Itt van az ősz, itt a nátha!?

Hogyan vegyük fel a harcot a betegség ellen természetes gyógymódokkal?

A hűvösebb, változékony idővel hozzánk menetrendszerűen megérkeztek a felsőlégúti megbetegedések is. Hiába erősítem az immunrendszerem, évente 1-2-szer megküzdök a torokfájással és az influenzaszerű tünetekkel. Az influenzával szerencsére nem, emiatt gondolom, hogy érdemes házi és természetes gyógymódokkal idejében elcsípni a betegséget, mert akkor van esély láz és gyógyszerek nélkül megúszni.

Gyakran nem is gondolnánk, milyen apróságokkal segíthetjük a szervezetünknek, hogy felvegye a harcot a megfázás ellen.

Egy gyors felsorolás, a sietősök kedvéért:

  • gyógynövény teák
  • illóolajok
  • tengervizes orrspray
  • toroköblögetés
  • infra lámpa
  • sós meleg fürdő
  • vitaminok (C-vitamin, D-vitamin…)
  • (még több) zöldség-gyümölcs fogyasztása
  • melengető levesek (pl. sütőtök krémleves, erőleves, zöldség leves)

Gyógynövények

A gyógynövények közül hatásosabbak a keverékek, de önmagukban is fogyaszthatjuk őket forrázva. 1 teáskanál gyógynövényt forrázzunk le 2 dl vízzel, majd hagyjuk állni lefedve 15 percig. Ezt követően ízesítés nélkül, vagy pici mézzel apró kortyonként fogyasszuk.

A leggyakrabban használt gyógynövények megfázás esetén, a teljesség igénye nélkül[1]:

Hársfavirág – fájdalom és lázcsillapító, izzasztó, köhögéscsillapító, köptető, nyákoldó hatású. Inhalálásra is használható.

Bodzavirág – szárított virága lázcsillapító, jó izzasztó, köhögéscsillapító.

Kakukkfű – teája a megfázással, hörghuruttal járó panaszokat, a felső légutak gyulladásait csökkenti. Antibakteriális hatású, köhögéscsillapító, köptető. Erősíti, aktivizálja az immunrendszert. (Erős hatású gyógynövény, epilepszia, pajzsmirigyproblémák esetén használata nem javasolt!)

Kamilla – teája gyulladáscsökkentő, immunrendszer erősítő, izzasztó hatású. Inhalálásra is alkalmazható.

Ánizs – légzőszervi megbetegedéseknél nyákoldó, köptető hatású, segíti a váladék kiürülését.

Borsmenta – légzőszervi megbetegedéseknél tisztítja a légutakat. Torokgyulladás esetén öblögetőszerként is hatásos.

Kedvenc keverékem: hársfavirág, ánizs/kakukkfű, citromfű.

Illóolajok

A 100%-os tisztaságú illóolajakat nemcsak finom illatuk, hanem gyógyhatásuk miatt is alkalmazhatjuk. Párologtassunk illóolajakat a megfázásos időszakban, így elpusztíthatjuk a levegőben terjedő kórokozókat és serkenthetjük immunrendszerünk működését!

Teafaolaj – fertőtlenítő, gombaölő hatása miatt érdemes a levegő tisztítására is használni betegség idején.

Eukaliptusz – antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású, tisztítja a légutakat, csillapítja a köhögést. Inhalálásra is alkalmazható.

Borsmenta – légzéskönnyítő hatású, tisztítja a levegőt, légúti megbetegedések esetén inhalálásra is alkalmas.

Levendula – az illóolaj antibakteriális, nyugtató hatású és enyhíti a gyulladás tüneteit.

A levendula sokoldalúságáról ide kattintva még többet olvashatsz egy korábbi bejegyzésben.

Kubeba bors – fertőtlenítő, vírus- és gombaölő hatású, energetizáló.

Figyelem! Az illóolajok nagyon tömények, így hatásuk is erős. Terhesség idején és kisgyermekek esetében használatuk csak korlátozottan ajánlott, mindenképpen szükséges a szakemberrel történő konzultáció! 6 éves kor alatt a borsmenta illóolaj használata tilos! Légzésbénulást okozhat!

Só, Infra lámpa

Imádom a sós meleg fürdőt/lábfürdőt, emiatt egyáltalán nem bántam, hogy hidegebbre fordult az idő. A só gyógyító hatásáról ebben a bejegyzésben részletesebben írtam.

A tengervizes orrspray használatát akár a mindennapjaink részévé is tehetjük, mert kiválóan tisztítja a légutakat, és megelőző hatással is bír. Nekem évszakváltáskor könnyen megfájdul a fülem és az arcüregem, ilyenkor azonnal a tengervizes orrspray és az infralámpa után nyúlok. Így nagyobb probléma nem szokott lenni.

Toroköblögetés

A sóról már tudjuk, hogy igazi jolly joker, így a toroköblögetés során se feledkezzünk meg róla. Kiegészíthetjük gyógytea keverékkel pl. langyosra hűtött sós kamilla főzettel. Hard core torokfájósok kipróbálhatják a sós Betadine-os langyos vizet. 1 dl langyos vízbe néhány csepp Betadine és egy fél teáskanál só garantáltan fertőtlenítő hatású. Bűn rossz az íze, de úgyis kiköpöd, és valóban hatásos.

Ne adjuk meg magunkat az évszakok kihívásainak! Inkább élvezzük a gőzölgő fürdők, illatos olajok és finom teák kényeztető hatását. Ez nemcsak erősíti a szervezetünket, de a lelkünknek is jót tesz.

 

[1] Németh Imréné Éva: Gyógynövény ABC – 68-féle hazai gyógynövénnyel, Zen Kiadó 2015.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.