Hogyan derítsük ki, mi okozza a pattanásokat felnőtt korban?

Bőrmizériák - mitől lesz a pattanásMind szakemberként, mind bőrproblémák elszenvedőjeként állíthatom, a három legnagyobb mumus a bőrápolásban a felnőttkori pattanás, a rosacea és az érzékeny bőr. Ahhoz, hogy megfelelő kezelést tudjunk összeállítani, külső és belső tényezőket is meg kell vizsgálni. Bár garancia nincsen rá, hogy a tünetek soha többé nem térnek vissza, viszont van remény a problémák orvoslására! 7 szempontot gyűjtöttem össze ebben a bejegyzésben, amiket javaslok átgondolni.

A webáruházban több olyan készítményt is találsz, amiket teszteltem, és valóban segítenek a pattanásos problémákon: mikellabornek.hu, de lássuk a vizsgálódást!

Olvasási idő: 6 perc

Tinédzser korom óta küzdök a pattanásokkal – valamilyen formában. Hol jobb, hol rosszabb a helyzet. Ma már tudom, hiába ígérték, hogy felnőtt koromra elmúlnak, nekem ez a keresztem, mert az én bőröm mindenre pattanásokkal reagál.

Bár a tinédzserkori és a felnőttkori aknék külső kezelése ma már nem tér el egymástól, fiatalabb korban valamivel könnyebb kezelni őket, és az okok is kézenfekvőbbek. Ezzel is fogunk foglalkozni, de most nézzük a felnőttkori pattanások okainak felderítését.

Életmód, szokások, bőrápolás?

Nem véletlenül írok erről a legtöbbet. Nézzük át a bőrápolási szokásainkat, és a használt készítmények összetételét! Azért érdemes ezzel kezdeni, mert azonnal kiszűrhető néhány dolog, amit viszonylag könnyű kezelni. Bizonyos összetevők, készítmények, bőrápolási szokások, vagy azok hiánya egyértelműen beazonosítható.

Triviálisnak tűnhet, de a sokat tapizott mobiltelefon, vagy a nem tiszta sminkecsetek, kispárna huzat is okozhat pattanásokat! Ha a bőröd hajlamos erre, akkor ez lesz az első tünet, amivel felhívja a figyelmet a problémára.

Ha zsírosodásra hajlamosabb a bőr, de nem megfelelő az arctisztítás, és nem használunk szalicilsavas készítményt sem, a pórusok könnyen eltömődnek.

A nagyon testes krémek, vagy akár nem megfelelő növényi olajok használata is ronthat a zsíros bőr állapotán. Hiába növényi, natúr, természetes a készítmény. A hatóanyagot nézzük, ne a reklámszlogent! Minden készítmény akkor a leghatásosabb, ha a bőrtípusunknak megfelelően választottuk ki.

Hatóanyagok, összetevők leírásának utána tudsz nézni a mikellabornek.hu oldalon is, csak írd be a keresőbe az összetevőt.

A Krémmánia oldalát is felkeresheted, bár a bőrápolásról alkotott elképzeléseink nem mindenben egyeznek, ugyanakkor magyar nyelven itt található a legteljesebb gyűjtemény.

Ha megy az angol, itt is tudsz olvasgatni: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

Szedsz-e állandó gyógyszert?

Az milyen jellegű, szteroid, hormonális, antibiotikum? – nem vagyok se gyógyszerész, se orvos, de vannak bizonyos készítmények, amik okozhatnak bőrproblémákat. Azután kezdődtek a gondjaid, amikor elkezdődtek a bajok? Ha beigazolódik, hogy a készítmény okozza a gondokat, a kezelőorvost kell megkérdezni, hogy van-e lehetőség lecserélni másra.
Figyelem! Soha ne engedd, hogy fogamzásgátló tablettával kezeljék a bőrproblémádat! Hosszútávon sokkal több gondot okoz, mint hasznot. (szintén tapasztalatból tudom)


Milyen betegségekről, allergiákról tudunk?

Fél siker, ha tudunk róla, de az a jellemző, hogy a problémákat inkább azok a betegségek és allergiák okozzák, amikről nem tudunk.
Nézz utána, hogy az ismert allergénekkel kapcsolatba kerültél-e a pattanások kialakulása óta?
Nőgyógyászati betegségek is okozhatnak ilyen tüneteket pl. PCOS, gyulladások…


Milyen betegség, allergia, intolerancia okozhat még pattanásokat?

A laktóz és a tejfehérje gyakran ludas – nálam az orcákon állandóan megjelenő aknék utaltak erre, valamint puffadás, rossz közérzet. 5 éve diagnosztizálták is, azóta néha bűnözök csak. Van, hogy okoz problémát, van, hogy nem 

Egyéb ételallergia is okozhat pattanásos tüneteket, ezért ha már végképp nem tudod mire gondolj, érdemes időt és pénzt áldozni egy vizsgálatra.


Hol találhatóak a pattanásaid?

Felnőttkori pattanásoknál a leggyakoribb, amivel találkozom, hogy ha az orcák és az áll vonala között vannak a pattanások, akkor sok szakember azonnal rávágja, hogy hormonális probléma okozza, és ezzel el van intézve a dolog. A kedves vendég pedig azon gondolkodik, hogyan lehet hormonális problémája, amikor rendesen menstruál…, vagy férfiként kellően fickósnak érzi magát. (Tisztelet a kivételnek, vannak olyan szakemberek, akik utánamennek a dolgoknak. Dóri, itt Rád gondolok! )
Igen, az állcsont körüli pattanások valóban utalhatnak hormonális egyensúlytalanságra, de a problémákat ilyen esetben is rendszerben kell vizsgálni! Egy tünet, nem tünet!

Továbbá saját tapasztalat, hogy a hormonális pattanások nem feltétlenül jelentenek kimutatható hormonrendszeri rendellenességet. Van, hogy csupán a ciklus által előidézett változásokra reagál érzékenyebben a bőr. Aki hajlamos erre, annál sajnos gyakori probléma. Ugyanakkor egészségünk megőrzése érdekében, javaslom a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatokat, kismedencei ultrahanggal.

TIPP: az AVIVA torna klasszul helyreállítja a hormonális egyensúlyt, rendezi a ciklust, mérsékli a görcsöket, és még komolyabb problémákra is megoldás. Szintén saját tapasztalat, érdemes utánanézni.

A kínai gyógyászat élen jár az arcdiagnosztikában. Kínai akupunktúrás orvostól tudom, hogy az orcákon található pattanások (az állcsontig) inkább emésztési gondokra utalnak, esetleg a máj és epe működését érdemes segíteni ilyen esetekben. Nekem volt olyan heves, gyulladt pattanásokkal kísért időszakom, amit hónapokig tartó kutakodás után végül csakis az akupunktúrás kezelésnek sikerült orvosolnia. Az első kezelés már egy hét alatt levitte a gyulladás nagy részét. (Csatolok képeket.) Eközben konkrét gyomorproblémáim nem is voltak. Se gyomorfájás, puffadás….semmi. Ekkor már tartottam a tejmentes diétát is. Azóta is rejtély, milyen gondja volt a gyomromnak, de mégis az a kezelés hozott végül megoldást, ami a gyomor és emésztés akupunktúrás pontjaira irányult.

Hogyan derítsük ki, mi okozza a pattanásokat felnőtt korban?Hogyan derítsük ki, mi okozza a pattanásokat felnőtt korban?

*Az összehasonlító képek a saját arcomról készültek, felhasználásuk tilos!

Milyen jellegűek a pattanások?

Kicsi, elemi aknék, amik „megérnek” és eltűnnek maguktól és sok-sok mitesszer tarkítja a bőröd? – javarészt külső kezeléssel orvosolhatók.

Vagy nagy, cisztás aknék? Lüktető, gyulladt, esetleg viszkető hólyag, ami úgy ürül, mint egy vulkán, és szinte kirobban, bő vérzéssel kísérve? – ezek inkább belső okokra utalnak.

Egészen apró, piros, inkább hólyagocskának tűnő „pattanás”, amit kinyomva csak folyadék távozik? – jellemzően hatóanyagra, kozmetikai összetevőre adott reakció.

hogyan kezeljük a felnőttkori pattanásokatBiztosan aknéd van? A rosacea tünetei között is előfordulnak aknéra hasonlító gyulladt csomók, de ezek jellege más, mint a pattanásoké, viszont az avatatlan szem könnyen összekeverheti őket.

 

 

Fel kell tenni a további kérdéseket is, a fentiek csupán kapaszkodók.

Milyen gyakran fordulnak elő pattanásaid?

Állandóan jelen vannak, csak a számuk lesz több kevesebb?

Ciklikusság figyelhető meg a jelentkezésükben? – érdemes feljegyzéseket készíteni, de még ekkor is gyanakodhatunk a hormonális okokon kívül egyéb tényezőkre (étkezés, életmód, alkohol…)

Inkább időszakok figyelhetők meg? – az én bőrképem nyáron általában rosszabb, mert a faggyútermelés is erőteljesebb, többet izzadok, és ilyenkor a kozmetikumokat is rosszabbul tolerálom, a fényvédőkről nem is beszélve, de azokat nem vagyok hajlandó elhagyni. Másnál inkább a téli, hideg időjárás okoz problémákat, vagy az évszakváltások.

Hirtelen fellépő heves tüneteknél allergiára gyanakodhatunk, de kozmetikum váltás után 1-2 héttel jelentkező tüneteknél elképzelhető, hogy csak ún. „purging”-ről van szó, vagyis kezdeti rosszabbodásról/tisztulásról.

Láthatod, egy összetett bőrproblémánál sok-sok szempontot kell figyelembe venni.

A jó hír az, hogy a megfelelő bőrápolás nagyon gyakran képes megoldani a pattanásos problémákat, és nem kell tovább kutakodni.

Figyelj a következőkre:

  • hatékony, de kíméletes arctisztítás (reggel-este)
  • a bőr előkészítése a további lépésekre, hogy a hatóanyagok jobban felszívódjanak (ez lehet tonizálás, hámlasztás, tisztító arcpakolás is)
  • szérum – ez a bőrtípusnak, bőrproblémának, ill. igényeinknek megfelelő célirányos kezelés
  • arckrém – ami hidratál, táplál, antioxidánsokkal véd – nem kell több funkciót ellátnia!
  • fényvédelem – a bőröregedés elsőszámú oka a túlzott UV sugárzás! (A pigmentfoltokról, a petyhüdt és ráncos bőrről nem is beszélve.)

A fenti lépéseket akkor is tartsd szem előtt, ha ételallergia, vagy betegség áll a pattanásaid kialakulása mögött. A tudatos bőrápolás fél siker!

A következő bejegyzésben összegyűjtök hatóanyagokat és készítményeket is, amikkel kezelheted a pattanásos bőrt. Addig is nézz körül a webáruházban: mikellabornek.hu

 

 

2 hozzászólás a(z) “Hogyan derítsük ki, mi okozza a pattanásokat felnőtt korban?” bejegyzéshez

  1. Nem azért, mert megemlítettél, de ez aztán egy igazán szuperül összeszedett cikk lett! Gratulálok!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.