Végéhez érkezett a pattanásokkal foglalkozó sorozat. Az elmúlt hetekben igyekeztem körüljárni ezt a témát. Lehetetlen lett volna egy bejegyzésben megfelelő segítséget nyújtani azoknak, akik ilyen problémákkal küzdenek.
Olvasási idő: 4,5 perc
Ha nem olvastad volna a többi bejegyzést, itt találod őket:
1. rész Hogyan derítsük ki, mi okozza a pattanásokat felnőtt korban?
2. rész Milyen hatóanyagokat keressünk a kozmetikumokban, ha pattanásokkal küzdünk?
3. rész Serdülőkori pattanások Z-generációs kezelése
És jöjjön a 4. rész, a vény nélkül kapható és a vényköteles krémekkel, gélekkel.
Aki makacs pattanásokkal küzd, a megfelelő rutint ki tudja még egészíteni ezekkel a készítményekkel. Érdemes többféle hatóanyagot is kipróbálni, mert van, akinél csak a sokadik válik be. Olyan is előfordul, hogy ugyanaz a hatóanyag máshogy formulázva mégiscsak meghozza az eredményt. Ezt a saját bőrömön is tapasztaltam, nemcsak pattanások esetén, hanem akár a hidratálás, vagy az anti-aging tekintetében.
Tudom, bosszantó ilyet olvasni, és nem költekezésre akarlak buzdítani. Az igazság azonban az, hogy nem mindenkinél tudunk ugyanazokkal a hatóanyagokkal hasonló hatást elérni. Lássuk, mivel érdemes még próbálkozni pattanások esetén:
Vény nélkül kapható készítmények
Akneroxid – többféle hatóanyagtartalommal kapható (50 mg/gél, vagy 100 mg/gél) – érdemes a kisebb hatóanyag tartalmúval kezdeni!
Hatóanyag: benzoyl-peroxid
Hatásmechanizmus: a pattanásokat okozó baktériumokat pusztítja el, és finoman hámlaszt is, így megakadályozza újabbak kialakulását. Az egyik leghatásosabb készítmény pattanások kezelésére, de sajnos irritációt válthat ki, és felgyorsítja a bőr öregedési folyamatait.
Figyelmeztetés:
- erősen szárít, érdemes csak az érintett területre felvinni, és akár alá is egy hidratáló szérumot, vagy tonikot használni
- ki kell tapasztalni, milyen gyakoriságot visel el a bőr
- kimarja a vele érintkező textilek színét, javaslom fehér törülköző és kispárnahuzat használatát mellette
Bioeel Septhyol kenőcs – én Herbaházban vásároltam meg legutóbb
Hatóanyag: ichtiol
Hatásmechanizmus: gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, hámképző, sebgyógyító hatású
TIPP: Kozmetikusnál 18 éves kor felett ultrahangos kezeléssel, 18 éves kor alatt iontoforézissel is be lehet juttatni ezt a hatóanyagot. Különösen ajánlom arckezelés után, a gyógyulás elősegítésére, a gyulladások csillapítására. Nagyon szeretem az ichtiolt, mint hatóanyagot. Sajnos fekete színe, erős szaga riasztó lehet, de a hatása kárpótol ezért.
Az ún. fekete szappanoknak is ez a hatóanyaga. Azokkal – az erősen lúgos kémhatás miatt – óvatosan kell bánni, nagyon száríthatják a bőrt, és mindenképpen szükséges tonizálni, hidratálni utánuk.
Vényköteles készítmények:
Dalacin emulzió vagy Zindaclin gél
Hatóanyaguk: klindamicin – ez egy antibiotikum
Hatásmechanizmus: a pattanásokat okozó baktériumokat pusztítja el
Figyelmeztetés: erre az antibiotikumra is igaz, hogy a baktériumok egy idő után képesek hozzászokni, ezért előfordulhat, hogy huzamosabb használat mellett már nem lesz hatásos.
Skinoren (200 mg/g)
Hatóanyag: azelainsav
Hatásmechanizmus: képes a faggyútermelést normalizálni, és megakadályozza az akne kialakulásáért felelős baktériumok növekedését, továbbá csökkenti a bőrsejtek elszarusodását, ami miatt a pórusok eltömődhetnek. Valamint folthalványító hatású (blokkolja a tirozináz-enzimet, így lassítja a melanin termelődését, vagyis meg is előzi a foltok kialakulását)
TIPP: a napfény is kelthet gyulladást, valamint a foltok kialakulásáért is felel, így a krém használata mellett (is) érdemes ügyelni a fényvédelemre, hogy megelőzhessük a további problémák kialakulását.
Azelainsavat tartalmazó készítmény létezik a gyógyszertáron kívül is. A Geek&Gorgeous 101 termékcsaládjában az aPAD szérum egészen magas koncentrációban tartalmazza. Érdemes próbát tenni vele. Itt találod.
A reklámokból:
Acneminum
Valamelyik este felkaptam a fejem, amikor az Acneminum nevű étrendkiegészítőt reklámozták. Személyes tapasztalatom nincsen vele, a betegtájékoztatóját olvastam. Azt ígéri, hogy belülről támogatja a bőr megfelelő egészségét.
Hatóanyag: cink, niacin, B6 – vitamin, valamint növényi kivonatok (gyermekláncfű gyökér és háromszínű árvácska)
Hatásmechanizmus: a hatóanyagkombináció összességében véve a bőr megfelelő működését támogatja, ami kiterjed a sejtosztódásra, a szabadgyökök elleni védelemre, és anyagcsere folyamatokra.
Önmagában egy bőrszépítő készítménynek nevezném. Semmiképpen sem helyettesíti a megfelelő napi szintű ápolást, de a bőrünk valóban hasznát veszi ezeknek a hatóanyagoknak, kívül-belül.
TIPP: ha makacs pattanásokkal küzdesz, és már mindent kipróbáltál, ami vény nélkül kapható, én inkább egy bőrgyógyász felkeresését javaslom, mint egy ilyen tabletta megvásárlását.
Akne kezelés közben/után szükség lehet extra hidratálásra, ápolásra, mert ezek a kezelések, főleg az Akneroxid és a vényköteles készítmények szárítják a bőrt:
Kompenzáló kezelésnek nevezi a La Roche Posay az Effaclar termékcsalád Effaclar-H krémjét is, szerintem ez egy nagyon találó megnevezés. Itt találod.
Hatóanyag: ceramid és bisabolol, említettem is a hatóanyagokkal foglalkozó bejegyzésben (Itt találod). Ez a krém segít visszaállítani a bőr hidrolipid rétegét.
Ugyanebből a célból (visszahidratálás, táplálás) tudom még ajánlani a következő készítményeket is, amiket a mikellabornek.hu webshopban is megtalálsz:
Myskin Immortelle Arckrém – a krém alapja mangóvaj, ami erősíti a bőr szerkezetét, segít megelőzni a ráncok kialakulását és gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató anyagokat is tartalmaz.
Magister Products Ciao Chia Arckrém– extra hidratáló hatású, zsíros növényi vajaktól mentes, így a kombinált bőrt sem nehezíti el.
Magister Products Pistacchio Créme Geleé – hidratál és egy speciális gyulladáscsökkentő hatóanyaggal ápolja az igénybe vett bőrt. Könnyed krémzselé formula.
A zsíros, mitesszeres, pattanásos bőr esetében tehát a legjobb megoldás egy jól felépített, rendszeres bőrápolási rutin megfelelő hatóanyagokkal, ha pedig nem javul a helyzet, akkor szakember felkeresése.
Naponta reggel-este
- arctisztítás
- BHA /szalicilsav tartalmú tonik/szérum
- könnyed hidratáló, tápláló arckrém
- fényvédő használata (csak nappal)
- magas hatóanyagtartalmú gyógyszertári készítmény (este)
Hetente
- rendszeres hámlasztás
- speciális tisztító, nyugtató hatású arcmaszk – opcionális