Szezon van. Síszeszon, influenza szezon és a hámlasztások szezonja. Időszerű hát, hogy tisztába tegyük ezt a kérdést is, ami már rég nem csupán kozmetikai trend, hanem a bőrápolás egyik kulcslépése. De mit jelent pontosan az, hogy hámlasztás, miben különbözik a bőrradírozástól és miért kulcslépés?
A bőrradírozás nem újkeletű dolog, a 90-es években vált ismertebbé a hétköznapi bőrápolás részeként is, a kozmetikusnál pedig egészen biztosan találkozhattál vele valamilyen formában.
a peel’ szó egy angol szó, jelentése lehámlik, lepereg, lepattogzik, lemállik, leválik*
a peeling pedig a ragozott alakja, jelentése hámlasztás
a bőrradírozás szó jelentése is hámlasztás, vagyis az elhalt hámsejtek eltávolítása, de ekkor mechanikai szemcsékkel végzik mindezt, finom, körkörös mozdulatokkal.
A hámlasztás háromféle lehet: 1. mechanikai, 2. enzimes, vagy 3. kémiai.
A hámlasztás, vagy bőrradírozás célja azonos: eltávolítani az elhalt hámsejteket a bőr legfelső rétegéről, ezzel megújítani a bőrt, és a sejteket is megújulásra ösztönözni. Azt az információt kapja a bőrünk, hogy elvékonyodott a hámréteg, és gyorsan új sejteket kell termelni, hogy ezt az űrt betöltse és megvédjen bennünket.
Miért kulcslépés a bőrápolásban a hámlasztás?
A napi bőrápolás során természetes úton is képesek az elhalt hámsejtek távozni a bőrfelszínről, például amikor az arctisztítás után áttöröljük az arcunkat egy törölközővel, vagy amikor vattakoronggal tisztítjuk meg.
Az idő előrehaladtával azonban a bőrünk egyre lassabban képes megújulni. Így az elhalt hámsejtek felhalmozódnak, és fakóvá, élettelenné teszik a bőrt.
Ha valaki szeborreás bőrrel küzd, legyen az olajos, vagy korpás szeborrea, ott a szaruképzés fokozott. Vagyis a bőr még inkább megvastagszik, fokozva a további mitesszerek és pattanások kialakulását.
Ha segítünk a bőrünknek megszabadulni ezektől az élettelen hámlapocskáktól, akkor;
- javul a bőrlégzés –> üdébb, egészségesebb bőr
- fokozódik az új sejtek képződése -> bőrmegújulás
- a tápanyagok képesek jobban felszívódni -> jobban hasznosulnak a kozmetikumok
- halványodnak az apróbb ráncok
- halványodnak a foltok
És akkor most radírozzunk, vagy hámlasszunk? – Melyiket válaszd?
1. Mechanikai hámlasztás
A bőrradírozás tehát mechanikai szemcsékkel végzett FINOM dörzsölése a bőrnek, amellyel eltávolíthatóak az elhalt hámsejtek.
Mik ezek a mechanikai szemcsék?
Kisebb-nagyobb szemcseméretű, jobb esetben lekerekített aprócska golyócskák.
Ezek készülhetnek szilikonokból, különféle műanyagokból, de természetes szemcsék is léteznek, amiket őrölt sárgabarack-, olíva-, vagy mandulamagból készítenek, vagy akár epermagból, csicseriborsó őrleményből.
Miért támadják a mechanikai bőrradírokat?
Gyerekkorunkban tesómmal készítettünk egy bőrradírt, amit egy női magazin hasábjain találtunk. Kefirből és búzadarából kevertük ki. Felkentük az arcunkra, megvártuk, amíg megszárad, majd ledörzsöltük. (Tejóég!!!!!) A búzadara szemcséi nagyon nagyok, fájt a dörzsölés.….brrrrr.
Tinédzser koromban aztán rákaptam a dologra, akkor a pattanásos bőrömet időnként meggyötörtem egy nagyon erős szemcsékkel rendelkező, mentolos! bőrradírral. Rendkívül sima lett tőle a bőröm, de ez minden. Nyilván a gyulladt pattanásokon nem segített, sőt! Még ma is kiráz tőle a hideg, ha rágondolok.
Használtam szemcsés arctisztítókat is, amik átmenetileg tudtak javítani az olajos szeborreás bőröm állapotán, de naponta kétszer dörzsölgetni az arcot, nem szerencsés. De nagy kísérletező vagyok
Támadások a következő okokból kifolyólag érik a bőrradírokat:
- ha túl élesek a szemcsék, mikrosérüléseket okoznak a bőrön, ami fertőzések táptalaja lehet
- gyulladás esetén tovább ingerlik a bőrt, rontva annak állapotán, fokozva a gyulladást
- gyenge kötőszövet, és érfalak esetén akár hajszálér tágulatok is kialakulhatnak
- ha a bőrön gyulladt pattanások vannak, a szemcsék felsérthetik a pattanás körül kialakult ún. lobgátat, teret engedve a gyulladás továbbterjedésének
- a pattanásokat baktériumok elszaporodása okozza (p.acne…) a dörzsölő mozdulattal ezek átterjedhetnek az arc többi részére is, ott is pattanásokat okozva
Emiatt sokan vannak, akik hadat üzentek a mechanikai bőrradíroknak. Én nem tartozom közéjük. A megoldás itt az, hogy felmérjük a bőrünk állapotát, megkeressük a megfelelő terméket, és azt okosan használjuk. Ja, hogy ez nem feltétlenül egyszerű? Na, ebben egyetértek.
A mai napig találok olyan bőrradírokat a piacon, ahol a gyártó azt ígéri, hogy a szemcsék lekerekítettek és aprók, de én mégis erősnek érzem őket. Ez persze egyéni érzékenységtől is függ, de tényleg oda kell figyelni, mit használunk a bőrünkön.
Ami egészen biztosan nem fog sérülést okozni, és szépen hámlaszt: Adrienne Feller – Hungarian Spring Arcradír – vagy a professzionális vonalon a Bio peeling por a Levendulás peeling emulzióval
De mégis kinek lehet jó a mechanikai bőrradír?
- normál bőrűeknek
- akiknek a bőre nem érzékeny,
- akiknek nincsenek gyulladt pattanásaik (néhány mitesszer nem akadály)
- akiknek a bőre nem túlságosan vékony, hogy szinte átlátszanak alatta az erek
- akinek a bőre nem zsírhiányos, mivel a zsírhiány gyakran teszi érzékennyé, törékennyé a bőrt
Hogyan lehet okosan használni a mechanikai peelingeket?
- tisztítsd meg a bőröd a szokásos módon, és hagyd nedvesen
- végy egy kis mennyiséget a bőrradírból, oszlasd el az ujjbegyeiden, majd nagyon finom, körkörös mozdulatokkal masszírozd át vele az arcod
- használd a nyakadon és a dekoltázsodon is
- hagyd ki a szemek környékét, de fordíts külön figyelmet az orrhajlatra
- langyos bő vízzel öblítsd le, majd itasd fel a maradék vizet egy tiszta, puha törülközővel
- vagy vizezz be langyos vízzel egy kisméretű törölközőt, kicsit csavard ki, és ezzel töröld át az arcodat, eltávolítva a finom szemcséket.
Milyen gyakran?
Hetente egyszer mindenképpen, de vannak bőrtípusok, amiknél a heti kétszeri bőrradírozás sem okoz gondot. De ennél többször semmiképpen ne radírozzunk!
Az erősebb szemcséjű radírokat el tudjuk használni a test radírozására, ami szintén hasznos. A bőr simább, puhább lesz, megelőzhetjük vele, hogy benőjenek a szőrszálak pl. epilálást követően, és a testápolók is könnyebben felszívódnak.
Jövő héten folytatjuk az enzimes és kémiai hámlasztással, addig egy kis ízelítő, hogy mit is jelentenek ezek a fogalmak:
2. Enzimes hámlasztás
Fehérjebontó enzimek segítségével felbontják a hámsejtek között lévő fehérjetermészetű anyagokat, ill. kötéseket, ezzel segítik eltávolítani a bőr felszínéről az elhalt hámsejteket. Kíméletesebb eljárás, így érzékeny bőrűeknek, vagy kezdőknek ezt szoktuk javasolni.
3. Kémiai hámlasztás
Különféle savakkal végzett művelet, melynek során a hámsejtek között lévő kötést feloldjuk, így az elhalt hámsejtek eltávolítása nem mechanikai úton, hanem a kémiai kötések megszüntetésével megy végbe. Vagyis leoldjuk azokat.
Nekem a kémiai hámlasztók a kedvenceim, mert nemcsak a bőrlégzés fokozásában segítenek, hanem a folthalványítás, a ránchalványítás és az öregedésgátlás terén is elképesztően látványos eredmények érhetők el velük. Sőt, a problémás, mitesszeres, pattanásos bőr állapotán is képesek javítani!
Folyt.köv. jövő héten!