Összegyűjtöttem 10 kategóriát és számtalan hatóanyagot, ami javítja a zsíros, mitesszeres, pattanásos bőr állapotát. Mit keress a kozmetikumokban, ha ilyen bőrproblémával küzdesz?
Olvasási idő: 5 perc
A képi illusztrációk természetesen a mikellabornek.hu webshopban is kapható termékekre mutatnak, hogy lásd, milyen készítményekben találsz biztosan a felsorolt összetevőkből. Ugyanakkor a megadott szempontok alapján a most használt készítményeidet is át tudod nézni, valóban azt a célt szolgálják-e, ami miatt megvetted őket?
(Itt most az üzletekben kapható kozmetikumokról beszélek, a gyógyszertári készítményeknek és hatóanyagaiknak külön bejegyzést fogok szentelni.)
Fertőtlenítő, pattanás megelőző hatású összetevők:
A pattanások kialakulásához egyes baktériumok túlzott elszaporodása vezet (Staphylococcus aureus, Propionibacterium acnes), a fertőtlenítő hatású összetevők pedig ez ellen küzdenek. Tehát egyaránt alkalmasak a meglévő pattanások gyógyítására, és újak kialakulásának megakadályozására.
- szalicilsav/fűzfakéreg kivonat (BHA)
- cink
- alga (spirulina)
- kojic-sav
- teafaolaj
- zöldtea kivonat
- grapefruit-víz
- kakukkfű hidrolátum(víz)
- levendula virágvíz
Gyulladáscsökkentő, nyugtató hatású anyagok:
Az akne kisebb-nagyobb gyulladással jár együtt. Ez a piros duzzanat (lobgát) veszi körül a gennyes szőrtüszőt. A pattanások kezelésének fontos lépése a gyulladáscsökkentés, mivel a gyulladással együtt járó folyamatok roncsolják a szöveteket.
- olasz szalmagyopár (immortelle) virágvíz/illóolaj
- Tego-Pep-4 Comfort®
- zöldtea kivonat
- panthenol (B5 provitamin)
- allantoin (a kamillában található)
- körömvirág kivonata/víz
- hamamelisz
- uborka kivonat
- alga
- cink
- BHA
- aloe vera
- citromfű víz
Faggyútermelést szabályozó anyagok:
A jó hír, hogy bár a zsírosodásért és a mitesszerek, pattanások kialakulásáért a túlzott faggyútermelés is felelős, ezt lehet szabályozni!
- niacinamid (B3-vitamin)
- retinol (A-vitamin)
- azelainsav
- nyírfanedv
- uborka kivonat/olaj
- görögdinnye magolaj
Tisztító/méregtelenítő hatású összetevők:
A zsíros, pattanásos bőrnél még inkább figyelni kell a megfelelő arctisztításra. Ne vigyük túlzásba, ne használjunk erősen lúgos, habzó készítményeket. Bár én szeretem a testápolásban használni a natúr szappanokat, de problémás arcbőrre semmiképpen nem javaslom. Hiába készült tápláló olajokból, zsírokból, a szappanok ph értéke nagyon lúgos, károsíthatja a bőr természetes védekezőképességét. Ma már lehet olyan kímélő arclemosókat kapni, amik a fent említett növényi tenzidekkel érik el a tisztítást, megfelelő ph értéken.
- aktív szén
- agyagok (elsősorban a zöld agyag, montmorillonit)
- növényi tenzidek pl. kókusz tenzid (az arctisztítókban használják kímélő tisztító tulajdonságuk miatt)
Sebgyógyulást segítő hatóanyagok:
Ahol a pattanás felüti a fejét, ott sebek, hegek is megjelennek, még ha nem is nyomkodjuk őket. Ezek gyógyulása idővel egyre lassabb, de hatóanyagokkal felgyorsítható.
- C-vitamin és származékai (a kollagén szintézis serkentő hatása miatt)
- ázsiai gázló (centella asiatica/gotu kola/tigrisfű)
- olasz szalmagyopár (immortelle) kivonat
- niacinamid
- teafaolaj
- körömvirág
- cink-oxid
Hámlasztó hatású összetevők:
Mivel a problémát a fokozott keratinizáció (elszarusodás) és a pórusok eltömődése okozza, gondoskodni kell az elhalt hámsejtek eltávolításáról a bőrfelszínen és a pórusok belsejében is. A BHA zsírban oldódó, vagyis feloldja a pórusokban felhalmozódott zsíros szennyeződést is, és tisztítja a pórusokat, megakadályozva a komedók és pattanások kialakulását. Az AHA, PHA, és az enzimes hámlasztók pedig a bőrfelszínen dolgoznak az elhalt hámsejtek eltávolításáért. Bővebben ITT írtam erről.
- (BHA) szalicilsav/fűzfakéreg kivonat,
- (AHA) pl. glikolsav, mandulasav, tejsav,
- (PHA) pl. gluconolacton
- enzimes hámlasztók pl. bromelain, papain, bacillus ferment
Folthalványító összetevők:
Ahol sebek és hegek kialakulnak, ott sajnos foltok is maradhatnak a pattanások után.
- C-vitamin és származékai
- kojic-sav
- azelainsav
- niacinamid
- retinol
- AHA
Hidratáló anyagok:
A pattanások kezelése során éppúgy fontos a bőr hidratálása, mint más bőrtípusoknál, hogy megőrizzük természetes védekezőképességét. Egyes hatóanyagok – leginkább a gyógyszertári készítmények – okozhatják a bőr kiszáradását is.
- aloe vera
- glicerin
- urea
- hialuronsav
- nátrium-PCA
- uborka kivonat
- niacinamid
Növényi zsírok, olajok:
A zsíros bőrnek is szüksége van táplálásra, regenerálásra. Gyakori tévhit, hogy a zsíros bőrre nem szabad olajokat kenni. A lényeg, hogy mindig nedves bőrre vigyük fel ezeket, és válasszunk olyat, ami nem nehezíti el a bőrt, nem tömíti el a pórusokat. A jó minőségű növényi olajok azonban nélkülözhetetlen, esszenciális zsírsavakkal táplálják a bőrt. Kerüljük a tiszta kókuszolajat, és a kakaóvajat az arcunkra használt kozmetikumokban!
- jojoba olaj
- görögdinnye magolaj
- pisztácia olaj
- mangóvaj
- shea vaj
- csipkebogyó olaj
- feketeköménymag olaj
- szőlőmagolaj
Az összes felsorolt hatóanyagot tartalmazniuk kell a készítményeknek, amiket használsz?
Nem, dehogy. Ez csupán egy útmutató, ami alapján le tudod ellenőrizni, hogy a mostani rutinod minden fontos szempontra megoldást kínál-e? A felsorolt hatóanyagokon kívül persze léteznek mások is, én most a leggyakrabban használt, ill. általam leginkább kedvelt anyagokat gyűjtöttem össze. Felesleges túlságosan sok hatóanyaggal telezsúfolni a bőrápolási rutinod. Próbáld ki, nálad melyik válik be?
A március a mikellabornek.hu webshopon a bőrproblémákról fog szólni, így az akciók is eköré épülnek majd. Figyeld márciusban is az oldalt!