Természetes agyagok a kozmetikumokban

Korábban már foglalkoztam a kozmetikai agyagokkal, de annyira szeretem ezt az összetevőt, hogy úgy érzem nem lehet elégszer beszélni arról, mennyire hasznos lehet ez a visszafogott kis anyag a bőrünknek. Néhány éve még csak a natúrkozmetikum gyártók használták készítményeikben, majd begyűrűzött a drogériák polcaira is, és nemcsak szappanok, maszkok, hanem már samponok, sőt tusfürdők összetevőjeként is találkozhatunk vele.

Az agyagok a föld különböző rétegeiből kinyert bőrszépítő anyagok, amik ásványi anyagokban és nyomelemekben rendkívül gazdagok. Fajtától függően 70-100 féle különböző ásványi anyag található  bennük (pl. szilícium, vas, magnézium, kalcium, kálium, nátrium, cink, szelén, kobalt). Elsősorban tisztító, méregtelenítő tulajdonságuk ismert, azonban kiválóan ’remineralizálják’ is a bőrt. Vagyis a megkötött fémionokat más ionokra tudják cserélni, például nyomelemekre, így a bőr táplálásában is kimagasló szerepet játszhatnak.

Támogatják a bőr természetes működését, és serkentik az anyagcserét is, azonban érdemes odafigyelni arra, hogy milyen bőrtípusra melyiket használjuk, mert fajtától függően száríthatják a bőrt. Különösen a zöld és kék agyag hajlamos erre, így otthoni pakolás elkészítése során is ajánlott valamilyen hidegen sajtolt növényi olajjal dúsítani.

  • Fehér agyag: száraz, érzékeny bőrre
  • Rózsaszín agyag: normál, száraz, érett bőrre
  • Sárga, vörös agyag: normál és enyhén zsíros bőrre
  • Zöld agyag: zsíros, pattanásos bőrre
  • Kék agyag: zsíros, pattanásos bőrre

Megnevezéseik az INCI listákban: Illit/Kaolin/Bolus alba/Bentonit/Montmorillonit/Clay

Általában nem vagyok az otthoni kozmetikum készítés híve, de az agyagtartalmú maszkok esetében szívesen kivételt teszek. Mégpedig azért, mert kicsi a tévedés kockázata, ha néhány alaptézist fejben tartunk: érdemes ismerni a bőrtípusunkat, és azt észben tartani, hogy mi a célunk az aktuális pakolással. Mindig figyeljünk arra, hogy a használt anyagok jó minőségűek legyenek. A rózsaszín agyag igazi jolly joker, ha csak egyfélét szerzünk be, akkor véleményem szerint ez legyen az.

Lássunk egy stimuláló, öregedésgátló arcpakolást:

  • 2 teáskanál rózsaszín agyag
  • néhány csepp szőlőmagolaj/csipkebogyóolaj
  • annyi rózsavíz/levendulavíz, hogy sűrű, de kenhető legyen

Simítsuk fel az arcunkra, és dupla mennyiség kikeverésével akár a nyakunkra, dekoltázsunkra is. Hagyjuk fenn 10-15 percig, majd langyos vízzel finoman mossuk le. A még enyhén nedves bőrt kenjük be a kedvenc arckrémünkkel, vagy pár csepp hidegen sajtolt növényi olajjal.

A variációk száma végtelen, mivel az olaj és a virágvíz ezernyi különféle kombinációt tesz lehetővé. A növényi olaj mellett pici sheavajat is keverhetünk a maszkhoz, így már egy igazán tápláló kis masszát kapunk.

A zsíros bőrűek válasszák inkább a kék, vagy zöld agyagot, de olaj az ő pakolásukba is kerüljön, mert a zöld agyag tisztító, és tápláló hatása erősebb olajos közegben.

Azok kedvéért, akik nem szeretnek otthon kísérletezgetni, vagy több hatóanyagra vágynak, ajánlok néhány agyagos kozmetikumot, amit már csak használni kell:


1. Magister Products – AHA mélytisztító arcmaszk zöldagyaggal; 2. Blanche – Agyagos arcradír epermaggal; 3. MediNatural – C vitaminos krémpakolás hialuronsavval; 4. Manna – Mattító, tápláló pakolás zsíros bőrre, kék agyaggal; 5. Phi Cosmetics – Hemp&Clay gyógynövényes arcmaszk

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.