A tonizálás szerepe sokat változott az elmúlt évtizedekben, és egyre sokoldalúbb funkciót tölt be a bőrápolásban. Sokan mégis hajlamosak elhagyni ezt a lépést, holott nem elhanyagolható az egészséges bőrkép fenntartásában. Igaz, nem is kihagyhatatlan lépés. Lássuk, miért?
Olvasási idő: 3 perc
Korábban a tonikok és arcvizek tisztító hatású, alkoholos készítmények voltak. Az elsődleges céljuk ekkor még a bőr frissítése volt, a felesleges faggyú eltávolítása, a pattanásos bőr fertőtlenítése. Segített befejezni az arctisztítást, a maradék szennyeződések eltávolításával. Az érzékeny bőrt azonban irritálhatta.
Emlékeztek még a Fabulon Tini tonikra? Nekem ez volt az első találkozásom a tonikokkal, mert ez volt az a készítmény, amit már anyukám is használt „lánykorában”. Csak az alkoholos szagára emlékszem, és arra, hogy a pubertás kor következtében megjelenő gyulladt pattanásaimon semmit nem segített. Igaz, akkoriban (90-es évek közepe-vége) más szempontok alapján kezelték a problémás bőrt, és az ebből a célból készült kozmetikumok összetétele is hagyott némi kívánnivalót maga után. A saját bőrápolási rutinomról nem is beszélve…
Később a tonizálás szerepe megváltozott, átalakult. A nagy kozmetikai cégeknél is áthelyeződtek a hangsúlyok. A tonikoknak megmaradt az enyhén savas ph-értékük, hogy a jellemzően lúgos arctisztítók után visszaállítsák a bőr ph-értékét.
Egyúttal már a hidratálás előtt megkezdték a bőrtípusnak megfelelő táplálást, ápolást is. Szerencsére arra is rájöttek, hogy az alkoholos közeget a legtöbb bőrtípus rosszul tolerálja, így megjelentek a növényi, öregedésgátló és hidratáló hatóanyagokban gazdag készítmények.
Napjainkra a tonizálás funkciója átalakult, és tágabb fogalommá nőtte ki magát. Egyre több a nem lúgos kémhatású arctisztító is, így az eredeti funkciójára, hogy visszaállítsa a bőr savas ph-értékét, kevésbé van szükség.
(A bőr enyhén savas ph-értéke /ph 5.5-5.7/ egyébként védi a bőrünket a rá kerülő baktériumok, mikroorganizmusok túlszaporodásától, mivel a lúgos közeg nagyon kikezdi a hidrolipid réteget, és ezzel utat enged a kórokozóknak.)
A tonizálás funkciója napjainkban:
- elősegíti a további bőrápolók felszívódását (Ez fontos! Minden arckrém könnyebben eldolgozható, ha azt enyhén nedves bőrre visszük fel. Próbáld ki! Különösen ajánlom vízhiányos bőr esetén, mivel ekkor a krém ‘magával viszi’ a tonik, vagy virágvíz nedvességtartalmát és hatóanyagait is.)
- visszaállítja a bőr ph értékét
- speciális hatóanyagokkal látja el a bőrt (pl. öregedésgátló, feszesítő, hidratáló anyagok, antioxidánsok)
- frissít, élénkít, vagy éppen nyugtat (melegebb időben kifejezetten frissítő)
- összehúzza a pórusokat
- finoman hámlaszt (kémiai hámlasztás pl. szalicilsav, AHA tartalom mellett)
Milyen készítmények sorolhatók ide?
- tonikok
- virágvizek (hidrolátumok)
- arcpermetek (pl. ásványvizes permetek, mist-ek)
A Mi kell a bőrnek webshopban találsz ilyen készítményeket.
Sőt, akár még:
- esszenciák
- folyékony hámlasztók,
- egyes szérumok (pl. aszkorbinsav tartalmú)
mivel ezek ph-értéke is savas.
És ami miatt nem “kihagyhatatlan”, sőt akár el is hagyható:
Ha a rutinod tartalmaz egy C-vitaminos szérumot (jellemzően az aszkorbinsavas szérumok ph-ja savasabb), vagy BHA (szalicilsav) tartalmú készítményt, akkor nem feltétlenül szükséges tonizálni is előtte. Mivel ekkor mind a ph visszaállítás, mind a plusz ápolás megvalósul.
Ugye, kár lenne az arctisztítás után egyből a krémért nyúlni? Ami miatt külön szeretem ezt a lépést, mert ki tudom egészíteni vele a hidratálóm/éjszakai krémem hatóanyagait, vagy esetleges hiányosságait. Hiszen nem kell, hogy egyetlen készítmény rendelkezzen az összes szükséges funkcióval és összetevővel, amire a bőrömnek szüksége van. Ne feledjük, a bőrápolás nem merül ki az arctisztításban és a „krémezésben”!
Tonizálásra fel!
Ezekben a bejegyzésekben többet megtudhatsz a bőrápolás további lépéseiről is:
Arctisztítás
4+1 tipp az arctisztításhoz, hogy szebb legyen a bőröd
Hámlasztás, bőrradírozás
Radírozzunk, hámlasszunk, vagy peelingezzünk – egyáltalán mit jelent ez? – 1. rész
Radírozzunk, hámlasszunk, vagy peelingezzünk? – 2. rész
Szemkörnyékápolás
Szemkörnyékápolás okosan – hatóanyagok, termékajánlások, miértek
Fényvédelem
Tények vs. tévhitek és féligazságok az őszi-téli fényvédelemről – 1. rész
Őszi-téli fényvédelem – 2. rész